Konfigurator zestawu systemu nawadniania: filtr, manometr, odpowietrznik, elektrozawór master, nawożenie w płynie, studzienka Jumbo 1 do 6 sekcji
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Konfigurator zestawu systemu nawadniania umożliwia wybór elementów systemu nawadniania automatycznego.
Zestaw stanowi bazę do samodzielnego budowania automatycznego systemu nawadniania małego i bardzo dużego ogrodu, lub terenów komercyjnych.
Specyfikacja funkcji i części
Zawór główny kulowy, do odcięcia dopływu wody podczas konserwacji
Złączka do kompresora konieczna do odpowietrzenia sytemu w celu zapobieżenia zamarznięciu i popękaniu jego elementów.
Filtr antypiaskowy, zabezpieczając przed czasowym unieruchomieniem systemu
Elektrozawór Master 100-DV Rain Bird udoskonalona wersja zaworu 100-HV o którego zaletach możesz zapoznać się na stronie.
Elektrozawory sekcyjne 100-HV Rain Bird
Manometr ułatwiający konserwację systemu, gdyż pokazuje stopień zanieczyszczenia filtra
Nakręcane śrubunkowe złączki z uszczelkami do elektrozaworów i do rur 25 mm, ułatwiające demontaż całego zestawu i poszczególnych elementów
Opcje dodatkowe
Nakręcane złączki z uszczelkami do elektrozaworów i do rur 32 mm zamiast ro rur 25mm
Inżektorowy zestaw do nawożenia nawozami w płynie
Reduktor ciśnienia, przydatny do linii kroplującej oraz w przypadku, gdy pompa podaje zbyt wysokie ciśnienie
Skrzynka elektrozaworowa Jumbo w czterech opcjach kolorystycznych
Wyjście do drugiej studzienki z zaworami
Funkcje i zalety poszczególnych elementów zestawu automatycznego nawadniania
Użebrowanie oferowanej do tego zestawu skrzynki Jumbo umożliwia łatwe wiercenie otworów montażowych dla tego wygodnie pomieści się w niej do 6 elektrozaworów a małe promienie na krawędziach pionowych zwiększają pojemność skrzynki co ułatwia dostęp do wszystkich elementów zestawu.
- Złączki ze śrubunkiem, umożliwiają łatwe rozkręcenie gołą ręką bez konieczności przesuwania rur zakopanych w ziemi ułatwiając demontaż zestawu w przypadku konieczności wymiany części, bez konieczności przesuwania rur zakopanych w ziemi. Drugą ich zaletą jest brak konieczności uszczelniania taśmą teflonową.
- Zawór główny kulowy służy do zamknięcia dopływu wody na czas płukania filtra wody
- Filtr wody jest konieczny gdyż nawet woda z wodociągu ma niekiedy drobne zanieczyszczenia, ma to miejsce np. podczas awarii wodociągu. By zabezpieczyć system przed uszkodzeniem konieczne jest zastosowanie filtra siatkowego lub dyskowego.
- Elektrozawór "master" zabezpiecza trawnik przed zalaniem w przypadku zanieczyszczenia lub uszkodzenia któregoś z zaworów sekcyjnych.
- Szybko złączka do kompresora umożliwia łatwe wydmuchanie wody by nie została na okres zimowy w nieodpornych na mróz elementach instalacji.
- Manometr pokazuje ciśnienie wody w każdej z sekcji informując o zanieczyszczeniu filtra lub zbyt niskim ciśnieniu na wejściu do systemy nawadniania
Ciśnienie dynamiczne które po włączeniu systemu zależne jest od ilości pobieranej wody. Sekcje pobierają różne jej ilości wody, zatem radzimy zapisać sobie ciśnienie wchodzące do wybranej sekcji i okresowo sprawdzać jego ubytek.
Rozbudowa systemu nawadniania
Zestaw systemu nawadniania ogrodu można rozbudować poprzez dokładanie kolejnych kolektorów sekcyjnych, inżektora lub reduktor ciśnienia.
Projektując system należy mieć na uwadze prawdopodobne pogarszanie się warunków hydrologicznych w ziemi i w sieciach wodociągowych więc myśląc perspektywicznie należy rozważyć technologię i sprzęt o małym zapotrzebowaniu na wodę dostarczających powoli w pobliże korzeni.
Kolejnym elementem nieco większego systemu nawadniania jest odrębna sekcja z elektrozaworami umieszczona w kolejnej skrzynce.
Jest to tym bardziej zasadne im większa jest odległość odległość zraszaczy od źródła wody, wówczas zamiast układania kilku rur sekcyjnych 25 mm obok siebie można zastosować rurę nieco grubszą 32 mm by zaoszczędzić na spadku ciśnienia, koszcie rur i ilości pracy.
Uwaga
W zestawie brak żelowych złączek do przewodów elektrycznych, które można u nas dokupić.