Parametry źródła wody - ciśnienie i wydajność mają kolosalny wpływ na koszt i ilość pracy przy budowie
systemu nawadniania.








W celu sprawdzenia parametrów źródła wody w sposób mało precyzyjny możesz zmierzyć np. czas napełniania 10 litrowego wiadra.
Jednak nic nie zastąpi pomiaru dokonanego przy pomocy odpowiednich narzędzi.
Na tabliczce znamionowej pompy są podane dwa parametry, lecz nie można planować systemu podlewania automatycznego w oparciu o te informacje, gdyż
- pierwsza z nich podaje ciśnienie wyrażone w metrach słupa wody np. 45 m czyli 45 bar lub atmosfer, lecz w sytuacji gdy rurociąg jest zamknięty, tzn. nie pobieramy wody
- druga informuje ile uzyskamy wody np. 105 /itrów w czasie 1 minuty lecz gdy woda nie napotyka żadnych oporów (różnicy wysokości i tarcia w rurociągu)
Znając parametry źródła wody można policzyć ile jakich zraszaczy można podłączyć do jednej sekcji.
Mając tę wiedzę i znając zapotrzebowanie na wodę planowanych zraszaczy, których potrzeba do nawodnienia trawnika można określić ilość sekcji.
Poniżej wykres wydajności pompy stosowanej do płytkich studni i zbiorników deszczówki