Automatyczne nawadnianie ogrodu
System automatycznego nawadniania pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Podlewanie ogrodu, w którym wykorzystamy instalację nawadnianie ogrodu dostarcza roślinom optymalną ilość wody. Jak zaplanować nawadnianie ogrodu? Czy samemu stworzyć system nawadniania trawnika, dodać nawadnianie kropelkowe, zaplanować nawadnianie ogrodu zraszaczami i stworzyć prosty system nawadniania? Różne firmy robią szkolenia o budowie systemu nawadniania, na temat tego, jak zrobić nawadnianie ogrodu i instalacji systemu nawadniania. Szkolenia dla pracujących już w branży nawadniania ogrodów, kosztują kilkaset i więcej złotych, a trwają 1 do 3 dni. Jeśli masz pierwszy kontakt z projektowaniem systemu podlewania ogrodu to zyskasz wiedzę na temat tego czego jeszcze nie wiesz lub nie umiesz.
Stosując automatyczne nawadnianie zyskasz możliwość zaprogramowania pory i czasu podlewania. Możesz też określić ilość wody, która ma zostać zużyta. Dzięki temu będziesz cieszyć się pięknym trawnikiem nawet wtedy, gdy często wyjeżdżasz lub pracujesz do późna i raczej rzadko masz czas na prace ogrodowe.
Jak zaprojektować nawadnianie?
Zatem chcąc uniknąć kosztownych błędów radzimy za podobną kwotę zamówić projekt nawadniania ogrodu. Jeśli masz już projekt instalacji systemu, możesz zatrudnić fachowca i powierzyć mu montaż i wykonanie systemu nawadniania lub spróbować zrobić to samodzielnie, korzystając z pomocy projektanta. Sporo osób decyduje się na samodzielny montaż systemu nawadniania, aby ograniczyć koszty całego przedsięwzięcia.
W systemie nawadniania - identycznie jak w innych inwestycjach - prawie zawsze przekraczany jest budżet kosztorysowy i zmieniany projekt w trakcie realizacji lub wkrótce po jego zakończeniu.
Pogódź się z tym :-)
W pokazanym projekcie automatycznego systemu nawadniania zastosowaliśmy dysze paskowe idealne do małych fragmentów o prostokątnym kształcie.
System nawadniania ogrodu - plan działki i projekt
1. Pierwszym krokiem w projektowaniu przydomowego systemu nawadniania zraszaczami jest zwymiarowanie nieruchomości i umiejscowienie jej w projekcie. Na osobnej kartce papieru naszkicuj swoją nieruchomość i nanieś pomiary na szkic. Dopilnuj, aby na rysunku znalazły się wszystkie ścieżki, tarasy, podjazdy i ogrodzenia. Podczas pomiarów zlokalizuj wszelkie drzewa, krzewy oraz trawniki i umieść je na szkicu.
2. Następnie narysuj w skali plan działki na dołączonym papierze milimetrowym. Rysunek może być wykonany w skali1:100, 1:200 lub w innej wybranej przez Ciebie skali. Umieść informację o skali na planie. Upewnij się, że prawidłowo naniosłeś/aś na plan położenie trawnika, krzewów, roślinności i drzew.
3. Na planie działki podziel nieruchomość na obszary. Obszary powinny mieć kształt prostokąta lub kwadratu i być jak największe. Dokonując podziału, weź pod uwagę informacje podane w kroku 2 powyżej: ogród z przodu domu, ogród z tyłu domu i ogród po bokach, obszar trawnika lub krzewów oraz obszary zacienione. Oznacz obszary literami A, B, C, D itd. (patrz przykładowy plan działki powyżej)
Zraszacze ogrodowe
Nawadnianie zraszaczami - rozrysowanie lokalizacji zraszaczy
Zraszacze to bardzo ważne elementy systemu nawadniania. Zdecyduj, gdzie będą instalowane zraszacze do dużych (jeśli mamy np. większy ogród), a gdzie zraszacze do małych obszarów. Zraszacze do dużych obszarów należy rozmieścić w odległości od 8 do 12 metrów od siebie. Rozpylacze do małych obszarów należy rozmieścić w odległości od 3 do 5 metrów od siebie. Ten rozstaw systemu zraszaczy pozwoli podlewać swój ogród i umożliwi nakładanie się na siebie zasięgu zraszaczy, co zapewnia równomierne rozprowadzanie wody. Na jednym obszarze nie należy mieszać ze sobą różnych rodzajów zraszaczy. Nie należy rozmieszczać głowic zraszaczy zbyt daleko od siebie. Należy trzymać się specyfikacji wymienionych w tabelach wydajności zraszaczy umieszczonych na końcu. Rozstaw zależy od wielkości obszaru, który obsługuje dany zraszacz. Ponadto tworząc system nawadniania zraszaczami, należy je rozmieścić w taki sposób, aby odległość do pozostałych sąsiednich zraszaczy była taka sama. Skupiając się na jednym obszarze naraz, rozpocznij rozmieszczanie głowic zraszaczy, aby stworzyć automatyczne nawadnianie ogrodu:
Poniżej przykład rozmieszczenia zraszaczy na obszarze kwadratowym w kolejności: 90°-180°-360°
Krok 1. Najważniejsze punkty na planie instalacji automatycznego nawadniania to narożniki. W każdym narożniku nanieś zraszacz o kącie zraszania 90°. Za pomocą cyrkla naszkicuj łuk obrazujący zasięg nawadniania zraszacza.
Krok 2. W razie potrzeby dodaj zraszacze po bokach. Jeżeli zraszacze o kącie zraszania 90° nie będą się pokrywać (rozstaw od zraszacza do zraszacza), należy umieścić zraszacz na obwodzie obszaru. Narysuj zasięg nawadniania tych zraszaczy.
Krok 3.Teraz sprawdź, czy zraszacze umieszczone na obwodzie będą pokrywać się ze zraszaczami naprzeciwko. Jeżeli tak nie jest, należy pośrodku dodać zraszacz o pełnym zasięgu 360°. Łatwym sposobem na ustalenie położenia tych zraszaczy jest narysowanie prostopadłych linii siatki od jednego zraszacza na obwodzie do drugiego. Ponownie przy pomocy cyrkla wykreśl łuk obrazujący zasięg nawadniania zraszacza, aby upewnić się, że urządzenia obejmują cały obszar automatycznego nawadniania zraszaczami.
Większe obszary mogą wymagać zraszaczy nie tylko po bokach, ale i na środku w celu zapewnienia zasięgu od głowicy do głowicy lub nachodzącego na siebie zasięgu podlewania. Zasięgi zraszaczy i wszystkie dodane zraszacze zamieszczone są na jednym rysunku poniżej.
Jeśli zraszacz musimy umieścić obok np. rogu tarasu, koski, czy budynku, to zamiast zraszacza o promieniu 360° umieszczamy zraszacz 270°.
Metoda rozmieszczenia zraszaczy na łuku (metoda krawędziowa). W zakrzywionych obszarach bardzo dobrze sprawdzają się regulowane dysze łukowe na zraszaczach statycznych.